Kezdőlap
Kosár tartalma
Üres kosár
Bruttó összesen:
 {{model.WebDevizaNem}}
Kosár megtekintése
Kezdőoldal / Otthon, háztartás / Háztartási kisgép és kiegészítői / Kenyérsütő / 1 lapátos / 1 lapátos

1 lapátos

{{totalCount}} találat
találat/oldal
Rendezés:
Nincs találat.
{{ComputedLoadMoreText}}
{{totalCount}} termékből {{dataLength}} darabot már láttál

Kenyérsütő gépek – Ha egészséges alternatívát keresel a bolti termékek helyett


Régi álmunk a frissen sült, ropogós héjú kenyér, aminek az illata az egész konyhát betölti. A boltok polcain sorakozó, sokszor adalékanyagokkal teli kenyerek mellett egyre vonzóbbá válik az otthoni kenyérsütés gondolata. A kenyérsütő gép egy olyan praktikus konyhai eszköz, amely leveszi a vállunkról a dagasztás, kelesztés és sütés fáradalmait, és lehetővé teszi, hogy minimális erőfeszítéssel, ellenőrzött alapanyagokból készítsünk kenyeret. A modern kenyérsütők már sokkal többre képesek, mint csupán egy egyszerű fehér kenyér elkészítésére, számtalan program és funkció áll rendelkezésünkre a kísérletezéshez. De vajon hogyan válasszunk a bőséges kínálatból, és mire figyeljünk a használat során? Az alábbiakban próbálunk segíteni, hogy eligazodj a kenyérsütő gépek között, és magabiztosan vághass bele az otthoni kenyérsütés kalandjába.


A kenyérsütő gépek típusai


A piacon kapható kenyérsütő gépek alapvetően két fő típusba sorolhatók: ezek a hagyományos, egy üsttel rendelkező, valamint a kétüstös modellek. Az egy üsttel rendelkező gépek a legelterjedtebbek, kompakt méretüknek köszönhetően kisebb konyhákban is könnyen elférnek. Ezek a gépek általában egy lapáttal rendelkeznek, amely a dagasztást és a keverést végzi, majd a sütés során az üstben marad. A programok széles skáláját kínálják, az alap fehér kenyértől kezdve a teljes kiőrlésű, magvas, vagy akár édes kalácsok elkészítéséig. Az áruk általában alacsonyabb, mint a kétüstös modelleké.


A kétüstös kenyérsütő gépek nagyobb kapacitással rendelkeznek, ezáltal lehetővé teszik, hogy egyszerre két különböző típusú, vagy méretű kenyeret süssünk. Ez különösen akkor praktikus, ha a család különböző ízlésű tagjainak szeretnénk kedvezni, vagy ha nagyobb mennyiségű kenyeret szeretnénk egyszerre elkészíteni. A két üstnek köszönhetően elkerülhető az ízek keveredése, így akár egy édes és egy sós kenyeret is süthetünk egymás mellett. Ezek a gépek általában több programmal és extra funkcióval rendelkeznek, mint az egy üstös társaik. A kétüstös kenyérsütők ára értelemszerűen magasabb.


Persze adódik a kérdés, melyik való nekünk. A kenyérsütő gépek típusainak kiválasztásánál a legfontosabb szempont a saját igényeink és a rendelkezésre álló hely figyelembevétele. Ha általában csak egyféle kenyeret szeretnénk sütni, és kisebb a konyhánk, akkor egy együstös modell tökéletesen megfelelhet. Ha viszont gyakran kísérletezünk különböző receptekkel, vagy nagyobb családnak sütünk, akkor érdemes a két üstös gépek között válogatni. Ne feledjük, hogy az ár mellett a gép méretét, kapacitását, programjainak számát és a hozzáadott extrákat (például késleltetett indítás, melegen tartás) is vegyük figyelembe a döntésnél! 
A piacon lévő gépek között szerkezeti különbségek is lehetnek; például a dagasztólapátok száma és formája, a sütőedény anyaga (teflon, kerámia stb.), vagy a fedél kialakítása (üvegbetétes, vagy teljesen zárt) eltérő lehet. Ezek a tényezők mind befolyásolhatják a sütés végeredményét és a gép tisztíthatóságát. Érdemes alaposan áttanulmányozni a termékleírásokat, és összehasonlítani a különböző modelleket, mielőtt meghozzuk a végső döntést. A felhasználói vélemények és tesztek is hasznos információkkal szolgálhatnak a választásban. 


A kenyérsütő gépek kapacitása és mérete


A kenyérsütő gépek kapacitása azt jelzi, hogy mekkora súlyú kenyeret tudunk benne elkészíteni. A leggyakoribb kapacitások 500 grammtól 1500 grammig terjednek. A megfelelő kapacitás kiválasztásánál figyelembe kell venni a háztartás méretét és a kenyérfogyasztási szokásokat. Egy egy-két fős háztartás számára általában elegendő egy kisebb, 500-750 grammos kapacitású gép. Nagyobb családok, vagy azok, akik rendszeresen sütnek kenyeret, válasszanak inkább egy 1000-1500 grammos kapacitású modellt. Fontos szem előtt tartani, hogy a gép kapacitása nem csak a kenyér súlyát, hanem a térfogatát is befolyásolja. Egy könnyebb, lazább szerkezetű kenyér (például egy kalács) nagyobb helyet foglal el, mint egy tömörebb, teljes kiőrlésű kenyér. Ezért érdemes a recepteket is figyelembe venni a kapacitás kiválasztásánál. A gép túlterhelése a sütés minőségének romlásához, vagy akár a gép meghibásodásához is vezethet.


A kenyérsütő gép mérete is fontos szempont, különösen akkor, ha korlátozott a hely a konyhában. A gépek mérete a kapacitásukkal arányosan változik, de a kialakításuk is befolyásolja a helyigényüket. Mielőtt megvásárolnánk a gépet, mérjük le a rendelkezésre álló helyet, és győződjünk meg róla, hogy a kiválasztott modell elfér-e ott kényelmesen. A gépet olyan helyre kell tenni, ahol stabilan áll, és elegendő hely van körülötte a szellőzéshez, a gép használata közben ugyanis hő termelődik. A gép méretének és kapacitásának kiválasztásánál érdemes figyelembe venni a jelenlegi és a jövőbeli igényeket is. Ha például gyakran fogadunk vendégeket, akkor érdemes lehet egy nagyobb kapacitású és méretű gépet választani. A túl kicsi gép esetén ugyanis többször kell sütnünk, ami időigényesebb és kevésbé gazdaságos. A megfelelő méretű és kapacitású gép kiválasztása hosszú távon megkönnyíti és élvezetesebbé teszi az otthoni kenyérsütést. 


Különböző programok és funkciók segítik a kenyérsütést


A modern kenyérsütő gépek számos programmal és funkcióval rendelkeznek, amelyek lehetővé teszik a különböző típusú kenyerek és sütemények elkészítését. Az alap programok közé tartozik a fehér kenyér, a teljes kiőrlésű kenyér, a gyors program (amely rövidebb idő alatt készíti el a kenyeret) és a dagasztás program (amely csak a tészta dagasztását és kelesztését végzi el). Ezek a programok általában minden kenyérsütő gépben megtalálhatók. Számos gép rendelkezik külön programmal a francia kenyér, az édes kenyér (kalács), a gluténmentes kenyér vagy akár a pizza tészta készítéséhez is.
Ezek mellett olyan extra funkciók is segítik a munkánkat, mint a késleltetett indítás, amely lehetővé teszi, hogy előre beprogramozzuk a sütés kezdési időpontját, így reggel friss kenyér illatára ébredhetünk. A melegen tartás funkció a sütés befejezése után egy ideig melegen tartja a kenyeret, megakadályozva, hogy kihűljön és megkeményedjen. Néhány gépben található dzsemfőző program is, amellyel lekvárokat és dzsemeket készíthetünk. Ezek a funkciók jelentősen növelik a kenyérsütő gép sokoldalúságát, hiszen egy ilyen gép nem csupán kenyér készítésére alkalmas. Persze ki kell hangsúlyozni, hogy a programok és funkciók száma és típusa gépenként eltérő lehet, ezért vásárlás előtt érdemes alaposan tanulmányozni a termékleírásokat. A különböző programok különböző sütési idővel és hőmérséklettel dolgoznak, ezért fontos, hogy a recepthez megfelelő programot válasszuk. A legtöbb géphez mellékelnek receptkönyvet is, amely segítséget nyújt a különböző programok használatához és a receptek elkészítéséhez. A receptek javaslatainak pontos betartása erősen javaslott a kenyérsütő gépek esetében, különösen addig, amíg nem szerzünk némi rutint az ilyen típusú kenyérkészítésben.


A programok és funkciók sokfélesége lehetővé teszi, hogy a kenyérsütő gépet ne csak kenyérsütésre, hanem más konyhai feladatokra is használjuk; például a dagasztás program segítségével könnyedén elkészíthetünk pizza- vagy focaccia tésztát, a dzsemfőző programmal pedig házi lekvárokat és dzsemeket főzhetünk. A kenyérsütő gép így egy multifunkcionális konyhai eszközzé válik, amely sok időt és energiát takaríthat meg számunkra. Ezt a funkciót sok háziasszony kedveli. A készülékkel érdemes kísérletezni, de az alapvető szabályok betartása nagyon fontos.


Minden sütős után gondoskodjunk az alapos tisztításról


A kenyérsütő gépek rendszeres tisztítása és karbantartása elengedhetetlen a hosszú élettartam és a higiénikus működés érdekében. A tisztítás általában egyszerű, de fontos, hogy a gép kihűlése után végezzük el. A legtöbb gép sütőedénye és dagasztólapátja tapadásmentes bevonattal van ellátva, ami megkönnyíti a tisztítást. A sütőedényt és a lapátot általában elegendő meleg, mosószeres vízzel elmosni, majd alaposan leöblíteni és megszárítani. A makacsabb szennyeződéseket áztatással távolíthatjuk el. Fontos, hogy kerüljük a súrolószerek és a karcoló eszközök használatát, mert ezek károsíthatják a tapadásmentes bevonatot. A gép külső felületét nedves ruhával töröljük le. A morzsákat és a tésztamaradékokat pedig távolítsuk el a gép belsejéből. A gép egyes részei, a sütőedény és a dagasztólapát mosogatógépben is moshatók, de erről mindig győződjünk meg a gép használati útmutatójában. 
Valódi karbantartásra nincs szükség, de időközönként ellenőrizzük a gép alkatrészeinek állapotát, különösen a dagasztólapát tengelyének tömítését. Ha a tömítés elhasználódott, a folyadék beszivároghat a gép belsejébe, ami károsíthatja a motort. A tömítést szükség esetén cseréljük ki. A gép használati útmutatójában általában részletes információkat találunk a karbantartással kapcsolatban. A rendszeres karbantartással megelőzhetjük a komolyabb meghibásodásokat, és meghosszabbíthatjuk a gép élettartamát. Az alkatrészek cseréjét minden esetben bízzuk szakemberre.


Látható, hogy a kenyérsütő gép tisztítása és karbantartása nem igényel sok időt és energiát, de fontos, hogy rendszeresen elvégezzük. A tiszta és jól karbantartott gép nemcsak higiénikusabb, hanem hatékonyabban is működik, és finomabb kenyeret süt. A gondos kezeléssel hosszú évekig élvezhetjük a frissen sült kenyér örömét.


Alapanyagok és receptek a kenyérsütő géphez


A kenyérsütő gépben történő sütéshez alapvetően ugyanazokra az alapanyagokra van szükség, mint a hagyományos kenyérsütéshez: liszt, víz, élesztő (vagy kovász), só, és természetesen ízlés szerint egyéb hozzávalók, például olaj, magvak vagy fűszerek. Azt is tudni kell, hogy a liszt minősége és típusa nagyban befolyásolja a kenyér ízét és állagát. Az ízlésünknek megfelelően választhatunk a BL55 (finomliszt), a BL80 (fehér kenyérliszt), a BL112 (félfehér kenyérliszt) és a teljes kiőrlésű lisztek közül, de mindig kövessük a receptekben szereplő mennyiségeket. A sikér (glutén) tartalom is lényeges, hiszen a magasabb sikértartalmú lisztekből rugalmasabb, jobban kelő tésztát kapunk. Az élesztő lehet friss, vagy szárított (instant). A friss élesztőt általában először fel kell futtatni egy kevés langyos, cukros vízben, míg a szárított élesztőt közvetlenül a liszthez adhatjuk. A kovász természetes kelesztőanyag, amely vadélesztőkből és tejsavbaktériumokból áll. A kovásszal készült kenyér íze karakteresebb, állaga tömörebb, nem mellesleg tovább eltartható. A kovász elkészítése és gondozása időigényesebb, mint az élesztő használata. A só nemcsak ízesíti a kenyeret, hanem szabályozza az élesztő működését is. A víz hőmérséklete is fontos szerepet játszik a kelesztési folyamatban. Túl hideg vízben az élesztő nem aktiválódik megfelelően, túl meleg vízben pedig elpusztul. A legtöbb recept langyos vizet ír elő, de a pontos hőmérséklet a recepttől és az élesztő típusától függ. A kenyérsütő géphez mellékelt receptkönyv általában tartalmazza az alapanyagok pontos arányait és a víz hőmérsékletére vonatkozó utasításokat. Az arányok betartása kiemelten fontos. A géphez mellékelt mérőeszközök használata javasolt.


A kenyérsütő gépben számos különböző típusú kenyeret és süteményt készíthetünk, a legegyszerűbb fehér kenyértől kezdve a különlegesebb, magvas, fűszeres, vagy akár édes változatokig. Az interneten és a szakácskönyvekben rengeteg receptet találhatunk, amelyek kifejezetten kenyérsütő géphez készültek. Ezek a receptek általában tartalmazzák a géphez szükséges beállításokat is. Ahogyan már többször rámutattunk, a receptek pontos követése fontos, mert a kenyérsütő gép automatikusan végzi a dagasztást, kelesztést és sütést. Ha eltérünk a megadott arányoktól vagy hozzávalóktól, a végeredmény nem biztos, hogy a vártnak megfelelő lesz.


Tippek és trükkök a tökéletes kenyér érdekében


A kenyérsütő gép használata egyszerű, de néhány tipp és trükk segítségével még tökéletesebb kenyeret süthetünk. Az egyik legfontosabb, hogy mindig friss alapanyagokat használjunk, különösen az élesztő esetében. A lejárt szavatosságú élesztő nem biztos, hogy megfelelően működik, így a kenyér nem kel meg rendesen. Az alapanyagok pontos kimérése is elengedhetetlen, ezért érdemes konyhai mérleget használni. A folyékony és a száraz hozzávalókat külön-külön mérjük ki, és a receptben megadott sorrendben tegyük a gépbe. Általában először a folyadékot (víz, olaj), majd a sót, cukrot, lisztet, és végül a tetejére az élesztőt kell tenni. Fontos, hogy az élesztő ne érintkezzen közvetlenül a sóval, mert a só gátolja az élesztő működését. Ezért az élesztőt a liszt tetejére, egy kis mélyedésbe szórjuk. A dagasztás során figyeljük a tészta állagát, és ha szükséges, adjunk hozzá még egy kevés lisztet, vagy vizet. A tészta ne legyen se túl ragacsos, se túl kemény. Ne feledjük, a megfelelő állagú tészta rugalmas, sima felületű, és elválik az edény falától.


A sütés során ne nyitogassuk a gép fedelét, mert a hirtelen hőmérséklet-változás miatt a kenyér összeeshet. A legtöbb gépben van egy kis betekintő ablak, amin keresztül ellenőrizhetjük a sütés folyamatát. Ha a kenyér elkészült, vegyük ki azonnal a gépből, és tegyük rácsra hűlni. A meleg kenyér a gépben hagyva bepárásodhat, és a héja megpuhulhat. A rácson történő hűtés biztosítja, hogy a kenyér minden oldala levegőzzön, és a héja ropogós maradjon. A kenyér szeletelésével várjuk meg, amíg teljesen kihűl.


Kísérletezzünk bátran a különböző lisztekkel, magvakkal, fűszerekkel, és egyéb hozzávalókkal. Adjunk a tésztához aszalt gyümölcsöket, olívabogyót, diót, vagy akár sajtot. A fűszerekkel izgalmas ízeket varázsolhatunk a kenyérbe: használjunk például rozmaringot, kakukkfüvet, fokhagymát, vagy köményt. Az édes kenyerekhez adhatunk mézet, juharszirupot, mazsolát vagy akár csokoládédarabokat. A lehetőségek száma szinte végtelen, csak a képzeletünk szab határt. Ne feledjük, hogy a kenyérsütés kreatív folyamat, amelyben a tapasztalat és a kísérletezés fontos szerepet játszik. Ne csüggedjünk, ha az első kenyér nem sikerül tökéletesen, minden sütéssel egyre jobbak leszünk. A kenyérsütő gép egy nagyszerű eszköz, amely megkönnyíti az otthoni kenyérsütést, de a tökéletes kenyérhez a mi odafigyelésünkre és kreativitásunkra is szükség van. Élvezzük a frissen sült kenyér illatát és ízét, és osszuk meg az élményt és a végeredményt a családunkkal és a barátainkkal.


Ha valami nem „sül el” jól


A kenyérsütő gépek használata során előfordulhatnak problémák, amelyekre érdemes felkészülni. Az egyik leggyakoribb probléma, hogy a kenyér nem kel meg megfelelően. Ennek több oka is lehet: lejárt szavatosságú, vagy nem megfelelően tárolt élesztő, túl hideg, vagy túl meleg víz, túl sok só, vagy kevés cukor. Ellenőrizzük az élesztő szavatosságát, és győződjünk meg róla, hogy a víz hőmérséklete megfelelő. A sót és a cukrot pontosan mérjük ki, de az élesztőt ne tegyük közvetlenül a sóra. Ha a tészta túl kemény, adjunk hozzá egy kevés vizet, ha túl lágy, akkor egy kevés lisztet.


Előfordulhat, hogy a kenyér túlságosan megkel, és kifut a gépből. Ennek oka lehet a túl sok élesztő. Ilyenkor csökkentsük az élesztő mennyiségét. Ha a kenyér sütés közben összeesik, annak oka lehet a túl sok folyadék, a túl kevés liszt, vagy a hirtelen hőmérséklet-változás (például a fedél kinyitása). Ügyeljünk a folyadék és a liszt arányára, és ne nyitogassuk a gép fedelét sütés közben. Ha a kenyér héja túl vastag, vagy túl kemény, annak oka lehet a túl hosszú sütési idő, vagy a túl magas hőmérséklet. Csökkentsük a sütési időt, vagy válasszunk egy alacsonyabb hőmérsékletű programot. Ha a kenyér belseje nyers marad, annak oka pedig a túl rövid sütési idő, a túl alacsony hőmérséklet, vagy a túl sok folyadék lehet. 


Ha a kenyérsütő gép nem indul el, ellenőrizzük, hogy a gép csatlakoztatva van-e az elektromos hálózathoz, és hogy a kapcsoló be van-e kapcsolva. Ellenőrizzük a gép használati útmutatóját, amelyben általában találunk hibaelhárítási tippeket. Ha a probléma továbbra is fennáll, forduljunk szakemberhez. Ne próbáljuk meg magunk megjavítani a gépet, mert ez veszélyes lehet, és a garancia elvesztéséhez vezethet.

Top szűrések

{{SzuroPanelSzakasz.Megnevezes}}

Összes szűrés törlése

{{SzuroPanelSzakasz.Megnevezes}}

Szűrések {{activeFilterCount}} aktív szűrő
Szűrések {{activeFilterCount}} aktív szűrő
Szűrések

Top szűrések

{{SzuroPanelSzakasz.Megnevezes}}

Összes szűrés törlése

{{SzuroPanelSzakasz.Megnevezes}}

Top termékek

Nincs találat.

Nincs találat.
Beérkezés értesítő

Értesítést kérek

Amennyiben beérkezik a termék a raktárunkba, akkor erről e-mailben értesítést küldünk Önnek.

Több e-mail címet is lehetősége van megadni. Ehhez az e-mail címeket pontosvesszővel elválasztva kell begépelnie. (Pl.: vasarlo@vasarloemail.hu; felhasznalo@felhasznaloemail.hu;)

Utoljára megtekintve