Így találd meg a számodra megfelelő tabletet…
A táblagépek méretben és funkcionalitásban áthidalják a laptopok és az okostelefonok közötti szakadékot. A táblagépek kiválóan alkalmasak e-mailezésre, webböngészésre és az utazással járó feladatok kiszolgálására. Sokan hordozható játékplatformként használják a táblagépeket. Ezek az eszközök számos laptopos feladatot helyettesítenek, amikor nincs szükség nagy teljesítményre. Ez az útmutató a legfontosabb specifikációkat és funkciókat tekinti át, amelyeket érdemes figyelembe venni, mielőtt tabletet vásárlunk.
Mekkora és milyen súlyú a táblagép?
A táblagépeket úgy tervezték, hogy mobilisak legyenek. Ennek megfelelően figyelembe kell vennie a táblagép méretét és súlyát. Bizonyos esetekben hosszú ideig foguk kézben tartani a táblagépet, ezért nem lenne túl jó, ha a készülék túl nehéz lenne. Általánosságban úgy is fogalmazhatnánk, hogy minél könnyebb, annál jobb. Ugyanakkor, a készüléktestnek elég erősnek kell lennie ahhoz, hogy túléljen egy esést.
A fizikai méretek szintén fontosak lehetnek, mivel a méret határozza meg, hogy a készülék hogyan illeszkedik a kézbe. Például egy széles táblagépet csak két kézzel lehet portré módban tartani.
Milyen típusú kijelzőket kínálnak a táblagépek?
Mivel a kijelző egyben a fő kezelőfelület is a táblagépeken, ezért érdemes kiemelt figyelmet fordítani rá a kiválasztás során. Vegyük figyelembe a képátmérőt, a felbontást, a betekintési szöget, a fényerőt és a bevonatot. Tulajdonképpen a képátmérő határozza meg, hogy mekkora a táblagép. A képernyő mérete és felbontása együttesen pedig azt határozza meg, hogy milyen lesz a megjelenített képminőség, illetve a szövegek olvasása mennyire lesz kényelmes. A betekintési szögek akkor fontosak, ha a készüléket többen vagy szokatlan szögben nézik.
Nem szabad megfeledkezni a fényerőről sem, különösen abban az esetben, ha a táblagépet gyakran használnánk a szabadban. Minél nagyobb fényerőre képes, annál láthatóbb lesz szikrázó napsütésben is.
Mennyi tárolóhelyre van szükségünk?
Noha egy táblagépen általában nem hordozunk annyi adatot, mint egy laptopon, a táblagép tárhelykapacitása fontos szempont. Minden táblagép SSD-t használ az alacsony energiafogyasztás, a kis méret és a tartósság miatt. Persze ennek a megoldásnak hátránya is van, hiszen a méretbeli és a technológia korlátok miatt a tárkapacitás korlátozott.
A legtöbb táblagép 8 GB és 64 GB közötti tárhellyel rendelkezik, ami a laptopokhoz képest kevés. Ha csak az interneten böngészünk, videókat nézünk és könyveket olvasunk, a tárhely mérete nem különösebben fontos. Ha viszont nagyfelbontású filmeket vagy sok játékot tárolnánk, fontoljuk meg egy olyan modell beszerzését, ami az ilyen jellegű használatot támogatja.
Napjainkban a tárhelyet felhőalapú tárolóval is kiegészíthetjük, ami észszerű megoldást kínál, persze csak abban az esetben, ha a táblagép csatlakozik az internethez.
Melyik operációs rendszer a legjobb választás számunkra?
Elsőként jegyezzük meg, hogy nem célunk sorrendet felállítani a különböző operációs rendszerek között, viszont az igények alapján léteznek jobb és kevésbé szerencsés megoldások. A táblagépek piacán több operációs rendszer (OS) létezik, ahogyan az okostelefonok vagy laptopok piacán is tapasztaljuk. Az iOS és az Android mellett ott van például az Amazon Fire OS és a Microsoft Windows.
Mindegyik operációs rendszernek vannak előnyei és hátrányai. A legfontosabb, hogy megvizsgáljuk, mire fogjuk használni a készüléket, melyik operációs rendszer felel meg legjobban az igényeinek.
A Windows lehet a legjobb választás, ha azt szeretnénk, hogy a táblagépünk olyan legyen, mint egy hagyományos PC. Azonban ennek a megoldásnak is lehetnek hátulütői.
A médianézést és a játékot valószínűleg az iOS szolgálja a legjobban, ugyanakkor az iPad-ek általában drágábbak a legtöbb gyártó készülékeinél. Ha egy nyitottabb platformot szeretnénk jobb multitaskinggal, az Android lehet a szerencsés választás. Az operációs rendszeren túl érdemes figyelembe venni az egyes platformokhoz elérhető alkalmazások típusait és számát is.
Milyen hosszú a táblagép akkumulátorának élettartama?
Ha egész nap magunknál tartanánk és hordoznánk a táblagépet, az akkumulátor élettartama fontos tényező. A rendelkezésre állás idejét nehéz megítélni a táblagépek esetében, mivel a különböző alkalmazások rendkívül eltérő energiaterheléssel rendelkeznek.
Az akkumulátor élettartamának mérésére két bevett gyakorlat létezik. Az első a következetes webböngészés, a másik pedig videónézésen alapul. A videónézés általában több energiát fogyaszt. Ha folyamatosan multitasking munkát végzünk vagy játszunk, számolni kell azzal, hogy az akkumulátor élettartama rövidebb lesz annál, amit a készülék adatlapján a gyártó feltüntetett. Ha fontos számunkra a rendelkezésre állás ideje, keressünk olyan készüléket, ami legalább nyolc óra webböngészést vagy videolejátszást kínál.
Fontos számunkra a hordozhatóság?
A legtöbb 8 hüvelykes vagy annál kisebb kijelzővel rendelkező táblagép súlya kellően alacsony ahhoz, hogy a kézben tartása ne okozzon nehézséget hosszabb használat esetén sem. Sok készülék nagyon vékony, a legtöbbjük legalább 10 órás akkumulátor-üzemidővel rendelkezik. Az alacsonyabb hardveres támogatással rendelkező táblagépek üzemideje nem ritkán meghaladja a 15 órát is. Természetesen a nagyobb kijelzők jobb élményt nyújthatnak filmnézéshez és az olvasáshoz, de ezeket nem kissé kényelmetlenebb hordozni szállítani, mint a kisebb táblagépeket.
Ha könyvmolyok vagyunk…
Ha a táblagépet kizárólag olvasásra és webböngészésre szeretnénk használni, az esetben egy visszafogottabb teljesítményű készülék is jó választás lehet számunkra. Ha kizárólag olvasni fogunk, a némileg gyengébb felbontás sem fog zavarni bennünket. Persze felvetődik a kérdés, hogy ilyen esetben biztosan táblagépre van-e szükségünk egy e-book olvasó helyett…
Kiegészítők és tartozékok
A tabletet tartozékok segítségével teljes körű számítástechnikai eszközzé alakíthatjuk. Egy tok nemcsak megvédi a táblagépet az ütésektől és karcolásoktól, hanem állványként is használható a kényelmes videónézés érdekében. Laptop-típusú élményt kapunk, ha billentyűzetet társítunk a táblagépéhez. A billentyűzetek a táblagéphez fizikailag csatlakoztathatók vagy Bluetooth-t használnak, így akár vezeték nélkül is dolgozhatunk.